Ułatwiamy skomplikowane procedury

Zakup nieruchomości w Hiszpanii na pierwszy rzut oka może wydawać się prosty. Jednak im bardziej zagłębiamy się w proces, tym bardziej ujawnia się labirynt przepisów, podatków i nieprzewidzianych wyzwań, które mogą przytłoczyć obcokrajowca. Nasza agencja niweluje te trudności.

Dzięki ponad 20 letniemu doświadczeniu oraz dogłębnemu zrozumieniu dynamiki hiszpańskiego rynku nieruchomości, krok po kroku prowadzimy Cię przez cały proces, gwarantując zdobycie wymarzonej nieruchomości bez nieprzewidzianych komplikacji czy dodatkowych kosztów.

Jak wygląda proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii?
Znalazłeś już swoją wymarzoną nieruchomość, ale co dalej? 

Przed Tobą jeszcze pare kroków na drodze do zakupu.
 • Uzyskanie numeru NIE i założenie konta w banku

  NIE (Número de Identificación Extranjeros) czyli numer identyfikacyjny obcokrajowca – odpowiednik polskiego NIP. Jest niezbędny do zarejestrowania się jako właściciel nieruchomości i opłacania podatków.

  Posiadanie hiszpańskiego konta nie jest konieczne, ale znacznie przyspieszy proces i ułatwi transakcję na wszystkich jej etapach.

 • Negocjacja ceny

  Hiszpanie lubią negocjować (i to niekoniecznie w dół). Ważne na tym etapie jest, aby znać realną cenę rynkową nieruchomości. Oferujemy pełną obsługę procesu negocjacji. Znamy realia rynkowe, więc wiemy co to znaczy “uczciwa oferta”.

 • Kredyt i oficjalna wycena nieruchomości

  Jeśli planujesz zakup z wykorzystaniem kredytu hipotecznego, możesz liczyć na sfinansowanie 60-70% ceny zakupu. Te 60-70% będzie wyliczone od ceny zakupu lub od oficjalnej wyceny (przy czym zawsze będzie brana pod uwagę niższa kwota). Zazwyczaj bank sugeruje własnych specjalistów, ale możesz także zatrudnić specjalistę samodzielnie. Współpracujemy z wieloma bankami i rzeczoznawcami i możemy oczywiście pomóc Ci w znalezieniu najlepszej oferty.

 • Rezerwacja i depozyt

  Po uzgodnieniu ceny ze sprzedającym podpiszesz umowę rezerwacyjną (contrato de reserva). Dokument ten stanowi potwierdzenie uzgodnionej ceny i ogólnych warunków zakupu oraz spowoduje wycofanie oferty z rynku.

  Teraz przechodzimy do naprawdę ważnego kroku – umowy z zapłatą depozytu (contrato de arras). Jest to rzeczywiste zobowiązanie do zakupu nieruchomości po uzgodnionej cenie, a jego potwierdzeniem jest wpłata depozytu (zwykle 10% wartości nieruchomości). Ustalasz także okres trwania umowy przedwstępnej – jeśli w tym czasie wycofasz się z zakupu, Twoja wpłata przepada na korzyść sprzedającego. Natomiast, jeśli to on wycofa się z transakcji, musi zwrócić Ci dwukrotność Twojej wpłaty.

 • Dokumentacja i umowa notarialna

  Przed wizytą u notariusza, należy przygotować wszystkie wymagane dokumenty i upewnić się, że nieruchomość nie ma żadnych wad prawnych lub fizycznych. Tutaj zdecydowanie będziesz potrzebował pomocy doświadczonego agenta nieruchomości lub prawnika.

 • Nieruchomość należy do Ciebie!

  Tu kończy się proces zakupu – zostajesz właścicielem swojej wymarzonej nieruchomości, ale przed Tobą jeszcze jeden ważny krok…

 • Rejestracja nieruchomości i podatki

  Po podpisaniu aktu Notarialnego masz max 30 dni na wpłatę podatku od nabycia nieruchomości (w przypadku rynku wtórnego) lub podatku od czynności cywilno-prawnych (w przypadku rynku pierwotnego). Dopiero po dokonaniu tej opłaty Registro de la Propiedad (czyli Wydział Ksiąg Wieczystych) zarejestruje Cię jako nowego właściciela. Zazwyczaj proces wpisu nowego właściciela prowadzony jest przez agencje administracyjna związaną z Notariuszem.

Jaki jest całościowy koszt zakupu nieruchomości?

Oprócz ceny zakupu, przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii należy również zapłacić:

 • ITP (podatek od przeniesienia własności), jeśli nieruchomość jest z drugiej ręki. Dokładna wartość procentowa różni się w zależności od regionu. W Katalonii jest to 10%. W przypadku nieruchomości o cenie przekraczającej 1 milion Euro od nadwyżki ponad 1 miliona płaci się 11%
 • IVA (podatek od wartości dodanej) dla nowych domów. Wynosi on 10% (niezależnie od regionu, w którym znajduje się nieruchomość i jej ceny).  W przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym należy również doliczyć podatek AJD (podatek od czynności cywilnoprawnych) w wysokości 1,5%
 • Taksa notarialna która, w zależności od ceny zakupu może wynieść między 600 € a 2.000 €
 • Opłaty za wpis do księgi wieczystej (500 €-1500 €)

W związku z tym zwykle zapłacisz dodatkowe 10-12% ceny sprzedaży.

Poznaj zespół, który poprowadzi Cię 
przez cały proces
Pomożemy Ci znaleźć Twoją wymarzoną nieruchomość w Katalonii
Napisz do nas lub zadzwoń. Opowiedz nam o swoich potrzebach i wyobrażeniach na temat wymarzonej nieruchomości. Znajdziemy idealną nieruchomość dla Ciebie, a następnie zajmiemy się załatwianiem wszystkich formalności.

Ciesz się słońcem i klimatem Katalonii bez stresu związanego z zakupem.
Skopiowano do schowka.